Świetlica i Biblioteka

Nowinki świetlicowe

Listopad i grudzień w świetlicy szkolnej

Listopad to miesiąc, w którym dni stają się coraz krótsze. Za oknem robi się szaro i smutno. Jednak w naszej świetlicy nie ma miejsca na ponury nastrój. Miesiąc rozpoczęliśmy przygotowaniami do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na świetlicy powstało 200 kotylionów, które każdy uczeń założył na uroczysta akademię. W ich wykonaniu bardzo pomogły nam uczennice klasy szóstej- dziękujemy!

W świetlicy powstała także dekoracja patriotyczna, przypomnieliśmy sobie i wykonaliśmy polskie symbole narodowe. Piękne i magiczne polskie legendy stały się inspiracją do wykonania smoka wawelskiego z papierowych talerzy.

Kolejny tydzień wprowadził nas w tematykę savoir-vivru. Zasady dobrego wychowania przypominaliśmy sobie wraz z bohaterami książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton? Czyli savoir- vire na co dzień”.

W listopadzie rozmawialiśmy także o przeciwdziałaniu agresji, pracując w grupach tworzyliśmy portret idealnego przyjaciela. Stosując metodę kalkomanii  zrobiliśmy niezwykłe prace plastyczne.

Ostatni tydzień upłynął nam na świętowaniu Dnia Pluszowego Misia oraz na przygotowaniach do andrzejek.

Listopad był miesiącem intensywnych przygotowań do kiermaszu świątecznego. Tworzyliśmy ozdoby i stroiki, które zostały sprzedane 3 grudnia na Kiermaszu adwentowym.

Grudzień to wyjątkowy miesiąc. Jego świąteczno-zimowa atmosfera zawitała także na świetlicę szkolną. Od początku magicznego miesiąca przygotowywaliśmy się do wizyty świętego Mikołaja i świąt Bożego Narodzenia. Dzieci wykonały  portrety św. Mikołaja oraz różne dekoracje, którymi przyozdobiliśmy świetlicę. Uczniowie zrobili wieńce adwentowe, kolorowe łańcuchy i śnieżynki na świetlicowe stroiki. Dużą niespodzianką dla dzieci było zakupienie nowych gier, którymi w ostatnich dniach grudnia mogły się już bawić. Korzystając z białego puchu za oknem, wyszliśmy także na plac zabaw, żeby porzucać się śnieżkami. Uczniowie konstruując budowle i sprzęty z klocków, jak zwykle udowadniali, że mają wspaniałą wyobraźnię.

Październik w świetlicy

Październik rozpoczęliśmy tygodniem promującym zdrowie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są zasady prawidłowego odżywiania i wykonali piramidę żywienia. Dowiedzieli się też, co to jest higiena osobista i jak prawidłowo szczotkować zęby. Z talerzyków papierowych wykonali zdrowe uśmiechy, wyklejali też uśmiechnięte ząbki. Ważnym elementem każdego poranka była gimnastyka poranna. Korzystając z pięknej jesiennej pogody, graliśmy i bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Wiele radości sprawiły dzieciom zabawy z chustą animacyjną Klanza. Pierwszy tydzień października zakończyliśmy rozmowami o właściwych warunkach do nauki i zabawy, zaprojektowaliśmy swoje wymarzone pokoje i świetlice szkolną.

Drugi tydzień października minął nam pod hasłem Dzień Edukacji Narodowej- podziękuję mojej pani. Uczniowie wykonali portrety swoich ulubionych nauczycieli oraz zrobili laurki dla pań. Po przeczytaniu przygód Kuby i Buby z książki Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci”, rozmawialiśmy o kulturalnym zachowaniu w szkole. Uczniowie wraz z wychowawcami wykonali nietypowe jesienne drzewo, którego liście to odrysowane dłonie dzieci i nauczycieli. Tworzenie drzewa dodatkowo zintegrowało grupę świetlicową.

W październiku opowiadaliśmy także o naszych pasjach. Dowiedzieliśmy się, co to jest filatelistyka. Wykonaliśmy też papierowe akwarium, w którym pływały różnorodne rybki. Wykonaliśmy też maski teatralne.

Ostatnie dni miesiąca to szczególny czas, w którym rozmawialiśmy o święcie Wszystkich Świętych.

Przez cały miesiąc towarzyszyły nam przygody „Detektywa Pozytywki”, którego zagadki rozwiązywaliśmy wspólnie na świetlicy. Po wysłuchaniu czytanej przez wychowawców książki, wykonaliśmy  portrety Pozytywki.

Wrzesień w świetlicy szkolnej

We wrześniu w naszej świetlicy znów słychać było gwar. Wakacje dobiegły końca. Z każdym dniem było nas coraz więcej. Dzieci dzieliły się wrażeniami  z wakacji.

Pierwsze dni w świetlicy upłynęły pod znakiem zasad jakich należy tu przestrzegać. Dzieci przy wykorzystaniu różnorodnych form zajęć zapoznały się z Regulaminem świetlicy. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zachowanie bezpieczeństwa zarówno w szkole jak i w drodze do niej, w świetlicy i na placu zabaw. Dzięki temu zabawa, praca, nauka jak i odpoczynek w świetlicy będzie mógł przebiegać w miłej, a przede wszystkim bezpiecznej atmosferze.

Dzięki sprzyjającej pogodzie dużo czasu spędziliśmy na placu zabaw i boisku szkolnym. Wybraliśmy się także na spacer, podczas którego poznaliśmy zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy. Rozpoznawaliśmy także poznane na zajęciach świetlicowych znaki drogowe.

We wrześniu w sposób szczególny otoczyłyśmy opieką i uwagą pierwszoklasistów, dla których wszystko było nowe, nieznane, niewiadome. Nasze działania miały na celu tworzenie przyjaznych warunków do poznania nowych miejsc, osób i zasad oraz niesienie różnorodnej pomocy w chwilach niepewności lub braku potrzebnych informacji.

Pierwszy miesiąc w szkole upłynął nam na wspólnej zabawie, rozwiązywaniu zagadek detektywa Pozytywki, którego przygody czytaliśmy.

Z dnia na dzień świetlica  zapełniała  się dekoracjami-na tablicach pojawiły się wykonane przez dzieci prace plastyczne. Do ich przygotowania  wykorzystywaliśmy także dary jesieni -kasztany, żołędzie, różnokolorowe liście. Uczniowie wzorem dzieł Giuseppe Arcimboldo- włoskiego malarza i rysownika- stworzyli portrety, używając do tego zdjęć warzyw, owoców, a także suchych liści.

Barbara Skórka

Na podstawie art. 37 ust. 7 RODO Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Maciej Korzuch, mail: biuro@protecton.pl

• ZSP Szkoła Podstawowa nr 2 w Miasteczku Śląskim
    42-610 Miasteczko Śląskie