Menu

REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2019/2020

Zespół Szkolno-Przedszkolny 
Publiczne Przedszkole nr 2
w Miasteczku Śląskim

Ogłasza rekrutację na rok 2019/2020
w terminie 28.02.2019 - 15.03.2019

Dni otwarte:
Środa 6.03.2019 w godzinach 9.30-11.00
Czwartek 7.03.2019 w godzinach 9.30-11.00
Piątek 8.03.2019 w godzinach 13.30-15.00


 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/19

                                            Drodzy rodzice !

                              Wakacje dobiegły końca.

                        Zapraszamy wszystkie przedszkolaki

                         03.09.2018 roku (poniedziałek)

                         do naszego przedszkola, które

                         czynne jest  od godziny 6.30

                          Zabieramy ze sobą obuwie zmienne

                         coś na przebranie ( w razie awarii )

                         oraz dużą dawkę dobrego humoru.

                 Szczegółowych informacji dowiecie się na zebraniu

                             w pierwszym tygodniu września.

                                         Do zobaczenia !

 

...działo się, działo

Nadejście nowego roku w przedszkolu nr 2 w Żyglinie zwiastowało wiele interesujących atrakcji dla wszystkich podopiecznych. Zaczęło się z przytupem, bo od balu karnawałowego, który odbył się w wiosce smerfów. W bajkowej krainie można było spotkać księżniczki, piratów, policjantów oraz wiele innych barwnych postaci. Uśmiechy dzieci świadczyły, że zabawa była prawdziwie smerfastyczna!

Jeszcze kurz nie opadł po balu, a przedszkolaki wróciły na parkiet, aby zaprezentować swoje  talenty przed ukochanymi babciami i dziadkami. Zaproszeni goście nie kryli wzruszenia i nagrodzili małych artystów gromkimi brawami.

Po wszystkich zabawach przyszedł czas na poszerzanie wiedzy naszych wychowanków. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na tematy bezpieczeństwa dzięki teatrzykowi „Psoty nie z tej ziemi” oraz rozwijania swoich talentów poprzez aktywny udział w przedstawieniu w wykonaniu aktorów Teatru Profil.

Kolejnym ciekawym gościem był zaprzyjaźniony kucharz, dzięki któremu nasze przedszkole zamieniło się na chwilę w kuchnię MasterChefa. Wspólnie poznaliśmy tajniki pracy w kuchni i nauczyliśmy się przyrządzać pyszne naleśniki. Spotkanie zakończyło się dokładnie tak jak w programie, czyli degustacją.

Ostatnim znaczącym wydarzeniem, które zorganizowane zostało wspólnie ze szkołą, były obchody Dnia Kobiet. W ich trakcie chłopcy zaśpiewali słynny hit, którym podbili serca wszystkich obecnych. Wiwatom na cześć występujących nie było końca.

Na koniec mamy powody, aby się pochwalić. Nasi wychowankowie wspólnie ze swoimi rodzicami wzięli udział w ogólnopolskim konkursie „Zaśpiewajmy kolędę”, w którym zajęli drugie i trzecie miejsce. Dodatkowo jeden z nich otrzymał wyróżnienie. Braliśmy również udział w konkursach plastycznych: „Portret pani Zimy” i „Zimowy krajobraz”. Nasi mali artyści zdobyli wiele nagród, dyplomów i wyróżnień.

W naszym przedszkolu wiele się działo. Zacząć należy od hucznego przywitania wiosny. Symbolicznie utopiliśmy Marzannę, aby nielubiana zima odeszła od nas na dobre.

W ramach programu „Spotkanie z muzyką” z wielką radością przywitaliśmy naszych gości - akordeonistów. Dzieci uwielbiają namacalne atrakcje, do których niewątpliwie należą prawdziwe i imponujące instrumenty muzyczne. Z niecierpliwością wszyscy oczekujemy na kontynuowanie tego programu. Kolejną ciekawostką były obchody Dnia Ziemi. W jego trakcie podczas spaceru przekazywaliśmy dzieciom zasady szacunku dla otaczającej nas natury. Dzieci skandowały różne hasła proekologiczne, aby wszyscy dowiedzieli się, że dbanie o naszą planetę to bardzo ważna misja. Jesteśmy przekonani, że ta akcja pomoże wychować dobrych mieszkańców naszej okolicy.

Nie można nie wspomnieć również o Magiku, który odwiedził nas już po raz kolejny. Dzieci są zawsze zachwycone tym, co Pan dla nas przygotowuje. Śmiechom i zadowoleniu nie było końca. A szczęśliwcy, którzy mogli uczestniczyć w pokazie, nie ukrywali zdziwienia i podziwu dla niewiarygodnych sztuczek.

Następną atrakcją wartą wspomnienia był wyjazd do teatru w Będzinie na spektakl „Jaś i Małgosia”. Nasi podopieczni jeszcze długo po wyjeździe byli pod wrażeniem tego, co zobaczyli i usłyszeli. Mamy nadzieję na kolejne tego typu atrakcje w naszym przedszkolu.

W naszej szkole odbył się Dzień Europejski, w którym czynny udział wzięły przedszkolaki. Nie tylko poznały zwyczaje i ciekawostki z wybranych krajów Unii Europejskiej, ale także same zaprezentowały jeden z nich. Pięcioro maluszków zaśpiewało i zatańczyło utwór pt. „Frog”, czym zachwyciły wszystkich obecnych.

Dzień Dziecka spędziliśmy nietypowo, bo na łonie natury. Wszyscy wybraliśmy się na spacer nad staw „Gierzyna”, gdzie przygotowane były dla nas różne niespodzianki. Po powrocie do przedszkola na małych wędrowców czekały słodkie upominki.

Na koniec jak zwykle chcemy pochwalić się sukcesami. Odbył się coroczny konkurs „Rubinowskie godanie”, którego zwycięzcą zostało nasze rodzeństwo. Wspólnie zaprezentowali śląską wersję wiersza „Leń”. W tym miejscu składamy wielkie gratulacje dla Julii i Tymka. Okazją, w której nasi podopieczni mogli się wykazać talentami plastycznymi, był konkurs organizowany przez Bibliotekę Miejską w Miasteczku Śląskim. W każdej z kategorii nasze przedszkolaki stanęły na podium. Aktualnie bierzemy także udział w kilku konkursach organizowanych przez placówki zewnętrzne. Mocno trzymamy kciuki, a Wy proszę trzymajcie razem z nami ;) 

Czerwiec w naszym przedszkolu z uwagi na moc atrakcji można śmiało nazwać małymi wakacjami. Długo oczekiwanym przez dzieci wydarzeniem była wycieczka do Centrum Rozrywki Rodzinnej w Wilkowicach. Podczas całodniowego wyjazdu dzieci bawiły się w sali zabaw wypełnionej piłeczkami, pokonywały tory przeszkód, labirynty i przeróżne korytarze. Świetna zabawa przeniosła się także na zewnątrz, gdzie zjeżdżalnie, huśtawki, trampoliny, mini koszykówka czy koło młyńskie były obiektami ciągłego zainteresowania najmłodszych. Przedszkolaki miały również okazję zwiedzić Parkowy Zwierzyniec, gdzie na własne oczy mogły zobaczyć bardziej i mniej znane zwierzęta z całego świata, takie jak sarenki, strusie emu, papugi, a nawet wielbłąda. Wizyta sprawiła wiele radości naszym dzieciom, które zmęczone, ale bardzo szczęśliwe wróciły do przedszkola.

Kolejną atrakcją dla Grupy starszaków był wyjazd do Miejskiego Ośrodka Kultury na przedstawienie pt. „Czerwony Kapturek”.  Obecni mogli zobaczyć niesamowite układy taneczne w wykonaniu swoich koleżanek. Wyjątkowe dekoracje, muzyka oraz występy sprawiły, że wielu z naszych podopiecznych zapragnęło w przyszłości zostać zawodowymi tancerzami.

Tegoroczne Święto Szkoły, w którym zawsze bierzemy czynny udział, odbyło się pod nazwą Dnia Nauki. Zostało przygotowanych mnóstwo atrakcji zarówno dla małych jak i dużych. Największym zainteresowaniem wśród przedszkolaków cieszył się dmuchany zamek, warsztaty plastyczne oraz przede wszystkim mobilne planetarium. Zadbano także o szczęśliwe brzuszki w strefie doświadczeń smakowych.

15 czerwca obchodziliśmy w naszej placówce Dzień Dogoterapii. Wszystkie przedszkolaki przygotowały moc niespodzianek dla naszego psiego ulubieńca Pabla i jego opiekunki – Pani Bożenki. Dzieci podczas cyklu zajęć dowiedziały się jak bezpiecznie i odpowiedzialnie postępować z pieskami.
Na zakończenie zajęć wszystkie dzieci otrzymały dyplomy Psiego Przyjaciela.

Kolejnym hucznym wydarzeniem było Zakończenie Roku połączone
z Dniem Rodziny. Od samego początku o atmosferę zadbał nasz Pan od zumby, który wraz z przedszkolakami wykonał interesujące  układy taneczne. Następnie wszystkie dzieci zaprezentowały specjalny program artystyczny dla swoich rodziców. Uroczystość została zakończona miłym akcentem, podczas którego młodsza grupa przedszkolaków upominkami pożegnała przyszłych pierwszoklasistów.

Wszystkim życzymy wesołych i bezpiecznych wakacji J

 

Profil przedszkola

Na podstawie uchwały Rady Miejskiej w Miasteczku Śląskim nr XXI/163/04 z dnia 25 czerwca 2004 roku oraz aktu  założycielskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miasteczku Śląskim z dniem 1 września 2004 roku:

Połączył się Szkołę Podstawową nr 2 w Miasteczku Śląskim i Publiczne Przedszkole nr 2 w Miasteczku Śląskim z siedzibą przy ulicy Harcesrskiej 5

Nasze zasoby rzeczowe:

- placówka istnieje w Miasteczku Śląskim od ponad 40 lat – wracają do nas dzieci naszych absolwentów,

- duży, ogrodzony teren, spokojny i bezpieczny, wśród drzew i terenów zielonych,

- budynek po termomodernizacji, kolorowy, estetyczny,

- system kart dostępu i monitoring gwarantujące bezpieczeństwo,

- nowoczesna, przestronna szatnia z holem i  łazienką dla dzieci,

- dzieci do ćwiczeń ruchowych korzystają ze szkolnej sali gimnastycznej,

- dwie  sale dla dzieci, funkcjonalnych, przestronnych, słonecznych, estetycznie urządzonych z  zabawkami sprzyjającymi rozwojowi dzieci, kącikami doświadczalnymi, przyrodniczymi, relaksacyjnymi i kącikami zainteresowań z  inicjatywy dzieci,

- w salach znajdują się biblioteczki dla dzieci, albumami z pracami  i kącikiem czytelniczym,

- własna kuchnia gwarantująca zdrowe żywienie dzieci, wydająca cztery posiłki dziennie,

wspomagająca nauczycielki w procesie wdrażania dzieci do samodzielnego przygotowywania posiłków,

- zaplecze kuchenne, sanitarne i administracyjne,

- wsparcie rzeczowe i finansowe wielu naszych rodziców i instytucji,

-na terenie szkoły znajduje się sala terapeutyczna oraz Integracji Sensorycznej z zasobów której korzystają również dzieci z przedszkola,

-na terenie zielonym znajduje się plac zabaw, niebawem będzie wybudowany plac zabaw wyłącznie dla dzieci z przedszkola-nowoczesny i bezpieczny.

 

Nasze zasoby osobowe:

- posiadamy stabilną, doświadczoną, wykwalifikowaną i twórczą kadrę nauczycieli,

- opiekę z zakresu terapii logopedycznej sprawuje zatrudniony nauczyciel-logopeda,

-nauczycieli wspomagających,

-specjalistę z dziedziny Integracji Sensorycznej,

-specjalistę dogoterapii,

- pracę nauczycielek wspomaga pomoc nauczyciela, woźna   mające ciepły, serdeczny stosunek do dzieci,

- kadra nauczycieli systematycznie podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności, jest otwarta na współpracę z rodzicami i środowiskiem lokalnym, współdziała ze sobą, pracuje w zespołach zadaniowych, dzieli się doświadczeniem, współpracuje też z innymi placówkami oświatowymi na rzecz rozwoju naszych wychowanków,

- nauczycielki opracowują programy autorskie, które realizowane są poza podstawą programową,

- nauczycielki informują na bieżąco rodziców o wydarzeniach w życiu grupy na stronie internetowej placówki,

- wszyscy pracownicy identyfikują się z placówką;  panuje klimat życzliwości i otwartości, miła atmosfera sprzyjająca dobremu samopoczuciu naszych podopiecznych i rodziców.

 

 Naszą działalność opisuje cytat:

 „Przedszkole to miejsce pierwszych pięknych doświadczeń , pierwszych przyjaźni, dziecięcych radości, pokonywania trudności ,wspaniałej zabawy, szczęściem i radościądziecka"

 

Misja przedszkola

Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę, dba o ich zdrowie, bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne. Rozpoznaje i zaspokaja potrzeby oraz rozwija indywidualne możliwości i talenty. Tworzy warunki do nabywania przez dzieci wiadomości i umiejętności, których celem jest osiągnięcie przez wychowanków stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole podstawowej. Placówka buduje środowisko społeczne dziecka, kształtuje jego postawy moralne oraz uczy odróżniania dobra od zła. Kieruje się zasadami wynikającymi z Konwencji o prawach dziecka. Wspiera działania wychowawcze rodziców. Promuje zachowania przyjazne przyrodzie, a także buduje poczucie tożsamości regionalnej i narodowej.

 

Wizja przedszkola

Cele główne:

 1.  Przedszkole tworzy procesy indywidualnego wspomagania rozwoju i edukacji odpowiednio do potrzeb i możliwości dziecka.
 2. Dziecko jest aktywne i twórcze w nabywaniu wiadomości, umiejętności i postaw w zakresie co najmniej podstawy programowej.
 3. Przedszkole wspiera dzieci w rozwoju twórczej aktywności.
 4. Procesy zachodzące w przedszkolu zapewniają rozwój jego podmiotów.
 5. Przedszkole jest integralnym elementem środowiska, w którym działa, współpracuje z nim na rzecz rozwoju własnego i lokalnego.
 6. Zarządzanie przedszkolem zapewnia jego sprawne funkcjonowanie i jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, polityką oświatową państwa i przyjętą koncepcją rozwoju.
 7. Przedszkole monitoruje i doskonali efekty swojej pracy.
 8. Rodzice są naszymi sprzymierzeńcami i sojusznikami. Jesteśmy współpartnerami wspólnie dążącymi do celu, jakim jest dobro dziecka.
 1.  Wspomagamy wszystkie dzieci w rozwijaniu uzdolnień, wspieramy ich ciekawość, aktywność i samodzielność w atmosferze akceptacji i zaufania przy jednoczesnym poszanowaniu ich praw.

 

Procesy wspomagania rozwoju i edukacji

Przedszkole przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole oraz wspiera indywidualny potencjał rozwojowy każdego wychowanka. Respektuje najistotniejsze  zasady wychowania przedszkolnego:

 • zasadę zaspokajania potrzeb dziecka,
 • zasadę aktywności,
 • zasadę indywidualizacji,
 • zasadę organizowania życia społecznego,
 • zasadę integracji (jednolity proces wychowania i edukacji).
   
  Przedszkole dba o rozwój intelektualny dziecka, kształcenie procesów poznawczych i doskonalenie kompetencji komunikowania się. Dzieci nabywają wiedzę poprzez przyswajanie oraz aktywne poszukiwanie i odkrywanie, w tym korzystanie z dostępnych źródeł wiedzy. Umiejętności nabywają w toku działania, są zachęcane do twórczego rozwiązywania problemów i kreatywnego działania.
  Przedszkole promuje zdrowie, aktywność ruchową oraz postawy przyjazne przyrodzie. Dzieci wdrażane są do aktywności ruchowej i poznawczej w naturalnym otoczeniu. Obserwują i badają przyrodę, odkrywają mądrość jej praw. Uczą się korzystać z jej zasobów dla własnego zdrowia i zaspokojenia potrzeb w racjonalny i bezpieczny sposób.
  Przedszkole szczególną wagę przywiązuje do upowszechniania zasad kultury osobistej. Umożliwia dziecku adaptację społeczną i poszerzanie kontaktów w otoczeniu. Udział w ustalaniu, a w konsekwencji respektowaniu praw i obowiązków sprzyja dojrzewaniu społeczno-moralnemu.
   Dzieci uczą się współdziałania i mają możliwość docenić wartość wspólnego dzieła. Odkrywają swoją indywidualność, doskonalą samodzielność i poznają swoje możliwości. Uznajemy, że rozwój człowieka to nie tylko zmiany jakościowe w tym, czego się uczy, lecz i w tym, jakim się staje.
  Głównym motorem i siłą naszych działań są wartości, dlatego przedszkole prowadzi oparty na nich planowy proces wychowawczy. Dzieci uczą się odróżniać dobro od zła. Katalog wartości obejmuje także: piękno, prawdę, miłość, przyjaźń, współdziałanie, odpowiedzialność, szacunek, tolerancję, zdrowie, przyrodę, ojczyznę.
   Szczególne miejsce w pracy przedszkola zajmuje kształtowanie tożsamości dziecka oparte na tradycjach rodzinnych oraz kulturze regionalnej, a także historii narodu.
   Do istotnych działań przedszkola należy poznawanie kultury regionu i kraju z równoczesnym otwarciem na kultury innych narodów i grup społecznych, a także zaangażowanie się w sprawy najbliższego środowiska, którego jesteśmy częścią.
                           
  Sylwetka naszego absolwenta
  Dziecko kończące nasze przedszkole:
  posiada:
   
  • motywację do uczenia się i do wysiłku intelektualnego,
  • umiejętności uważnego słuchania i logicznego myślenia, praktycznego korzystania ze zdobytych wiadomości,
  • umiejętność koncentracji, pracy przez dłuższy czas,
  • umiejętność współpracy w grupie i rozwiązywania konfliktów,
  • umiejętność radzenia sobie z trudnościami,
  • twórczego rozwiązywania zadań,
  • odpowiedni poziom samodzielności,
  • gotowość do podejmowania różnorodnych aktywności,
  • umiejętność komunikatywnego porozumiewania się,
  • podstawową wiedzę o środowisku społecznym, przyrodniczym i kulturowym,
  • poczucie bycia Polakiem i Europejczykiem;
    
   przestrzega:
  • praw innych ludzi,
  • zasad bezpieczeństwa, higieny, dbałości o zdrowie i sprawność fizyczną,
  • zasady kultury współżycia, postępowania według ustalonych norm;
    
   dostrzega i szanuje:
  • potrzeby innych ludzi,
  • odmienne postawy, przekonania, upodobania,
  • symbole narodowe,
  • środowisko naturalne;
    
   System wspierania rozwoju dziecka
   W przedszkolu zbudowano system ewaluacji rozwoju dziecka. Procedura postępowania obejmuje m.in. systematyczne obserwacje pedagogiczne służące rozpoznaniu potrzeb, możliwości, sytuacji społecznej dziecka, a także zainteresowań podopiecznych.
   Wspomaganie dzieci to także badanie gotowości szkolnej i ewentualne budowanie indywidualnych programów wspomagania i korygowania rozwoju. Wiedzę o dzieciach nauczyciele wykorzystują do:
 • modyfikacji realizowanych programów,
 • planowania miesięcznego,
 • do konstruowania zajęć (zasada indywidualizacji wymagań),
 • indywidualnego wspomagania dzieci.
   
  W sytuacji problemów edukacyjnych i wychowawczych lub deficytów przedszkole udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w toku bieżącej pracy oraz w miarę potrzeb w formach specjalistycznych, takich jak np. zajęcia Integracji Sensorycznej, zajęcia uspołeczniające i integrujące,   terapia logopedyczna, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia z dogoterapii. Przedszkole, monitorując rozwój dziecka, współpracuje nie tylko z rodzicami, ale także poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi podmiotami wspierającymi dziecko i jego rodzinę. Celem przedszkola jest doskonalenie systemu wspomagania rozwoju dziecka, w tym udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej nie tylko podopiecznym, ale też ich rodzicom.
   
  W ramach systemu pomocy w przedszkolu analizuje się problemy edukacyjne i wychowawcze, planuje działania, ocenia postępy dzieci, wyciąga wnioski i je wdraża. W celu czytelności sposobu postępowania opracowano procedurę badania i analizowania postępów dzieci.
  Oferta zajęć prowadzonych w przedszkolu zapewnia realizację podstawy programowej, a także poszerza ją o nowatorskie rozwiązania programowe i metodyczne. Stosowane rozwiązania wykraczają poza katalog tradycyjnych metod wychowania przedszkolnego i obejmują m.in. zabawy badawcze i doświadczenia, metodę projektu, metody aktywizujące, twórczego myślenia, twórcze metody aktywności ruchowej, pedagogiki zabawy, aktywnego słuchania muzyki, ekspresyjne, ruchu rozwijającego, metody nauczania matematyki, metodę odimiennej nauki czytania.
  Kadra pedagogiczna przedszkola umożliwia rozwój zainteresowań m.in. artystycznych, czytelniczych, przyrodniczych, naukowych, dotyczących tradycji regionu oraz wspomaga rozwój talentów dzieci. Prowadzone zajęcia i tworzone sytuacje edukacyjne są dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci, a ich jakość jest na wysokim poziomie.
  Przedszkole buduje swój wizerunek jako placówki przyjaznej dzieciom i rodzicom oraz środowisku lokalnemu, będąc także miejscem, w którym pielęgnowane są tradycje regionalne.
  Prowadzone są zajęcia dodatkowe - po konsultacjach z rodzicami :
  - język angielski dla wszystkich dzieci
  - religia na życzenie rodziców
  Zajęcia dodatkowe prowadzone są przez specjalistów,  odbywają się po realizacji podstawy programowej, wzbogacają ofertę edukacyjną przedszkola i mają pozytywny wpływ na wszechstronny rozwój dzieci.
   
  Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym
  Przedszkole aktywnie współpracuje z rodzicami w zakresie budowania i realizacji koncepcji swojej pracy. Wspiera rodziców w wychowywaniu dzieci. W trosce o jednolite oddziaływanie nauczyciele:
 • systematycznie informują rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu,
 • zapoznają rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włączają ich do kształtowania u dziecka określonych w niej wiadomości i umiejętności,
 • informują rodziców o sukcesach i kłopotach ich dzieci, a także włączają ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności, na jakie natrafiają,
 • prowadzą edukację prozdrowotną, promocję zdrowia, edukację dla bezpieczeństwa,
 • zachęcają rodziców do współdecydowania w sprawach przedszkola, i wspólnie z nimi organizują wydarzenia, w których biorą udział dzieci.
   
  W miarę możliwości przedszkole udziela rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Obejmuje ona m.in.:
 • rozpoznawanie potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb dziecka i umożliwianie ich zaspokojenia,
 • rozpoznawanie przyczyn trudności dziecka,
 • wspieranie rodziców w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne dziecka,
 • wspieranie rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
 • rozwijanie umiejętności wychowawczych rodziców.
   
  Corocznie w przedszkolu opracowywany jest plan współpracy z rodzicami (zarówno przedszkolny, jak i plany poszczególnych grup). Plan ten obejmuje zadania ułożone w następujące bloki:
 • Pozyskiwanie opinii rodziców, opiniowanie, współdecydowanie.
 • Wspomaganie rozwoju dziecka, integracja oddziaływań na linii nauczyciel–rodzice.
 • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla rodziców.
 • Promocja zdrowia.
 • Organizacja wydarzeń i uroczystości dla środowiska rodzinnego i z pomocą rodziny.
 • Inne zadania.
   
   
  Realizacja zadań ma następujące formy:
 • zebrania ogólne i zebrania grupowe,
 • zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci,
 • konsultacje i porady indywidualne,
 • kącik dla rodziców (informacje, eksponowanie prac),
 • organizacja dni otwartych i zajęć otwartych dla rodziców,
 • organizacja warsztatów ze specjalistami zwiększających umiejętności wychowawcze rodziców,
 • organizacja uroczystości, imprez, konkursów, w tym włączenie rodziców do organizacji imprez przedszkolnych,
 • angażowanie rodziców w pracę na rzecz przedszkola i poszczególnych grup.
   
  W przedszkolu prężnie działa rada rodziców, wspierająca działalność placówki. Rodzice są naszymi sojusznikami, a nasze działania są skoordynowane.
  Przedszkole podejmuje inicjatywy na rzecz środowiska przyrodniczego i społecznego, a także odpowiada na jego potrzeby. Ważnym aspektem pracy placówki jest udział w realizacji lokalnych i ogólnopolskich programów i projektów, akcji charytatywnych np.
  -  Góra Grosza
  -  Szlachetna Paczka
  -  zbieranie nakrętek na rzecz chorych dzieci
  -  zbiórka karmy dla zwierząt w schronisku,

-  Fundacja mam marzenie”-Dzień pluszowego misia przekazanie maskotek dla małych pacjentów,

-„Dom małego dziecka” w Częstochowie- zbiórka zabawek, art. spożywczych oraz pielęgnacyjnych,

-przekazaliśmy klucze na akcję „Budzik”,

-  udział w koncertach charytatywnych

Placówka współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz dzieci, a także promującymi zachowania przyjazne przyrodzie oraz zajmującymi się kulturą i tradycją  Krąg partnerów zewnętrznych poszerza się i wynika nie tylko z potrzeb przedszkola, ale także z potrzeb środowiskowych.

Przedszkole podkreśla swoją odrębność poprzez wypracowane tradycje własne. Kalendarz wydarzeń przedszkolnych i uroczystości pozostaje w ścisłym związku z tradycjami lokalnymi, narodowymi, a także potrzebami środowiskowymi. Nasze tradycje to m.in.:

 • Pasowanie na przedszkolaka, starszaka
 • Udział w kampanii ,,Cała Polska czyta dzieciom”
 • Sprzątanie świata z okazji Dnia Ziemi
 • Obchody Święta Niepodległości, Święta Flagi
 • Warsztaty i przedstawienia teatralne
 • Światowy Dzień Pluszowego Misia
 • Mikołajki
 • Spotkania z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku
 • Bal karnawałowy
 • Święto Babci i dziadka 
 • Powitanie wiosny
 • Święto Ziemi
 • Obrzędy Wielkanocne
 • Święto Rodziny
 • Festyn z rodzicami i przyszłymi przedszkolakami
 • Przedszkolne zabawy sportowe z rodzicami
 • Dzień Dziecka
 • Uroczyste zakończenie edukacji przedszkolnej- pożegnanie przedszkola.

Nasze Przedszkole w celu rozwijania zainteresowań dzieci wzięło udział w wielu konkursach:

-Wojewódzka Olimpiada Językowa „Czytam Ja czytasz Ty”- w Katowicach (zajęliśmy tam I miejsce)

-„Zaśpiewajmy kolędę”- ogólnopolski konkurs muzyczny w Krakowie organizowany przez Przedszkole Happy Kids (zajęliśmy II i III miejsce oraz wyróżnienie) można to zobaczyć na naszym profilu Facebookowym,

-Rubinowskie godanie”- organizowane przez Przedszkole Nr 1 w Miasteczku Śląskim (zajęliśmy tam I i II miejsce). Bierzemy w nich udział od kilku lat, propagując tym naszą gwarę.

-„Zimowy krajobraz” konkurs ogólnopolski z Warszawy (dostaliśmy wyróżnienie)

-„Portret pani Zimy”- Przedszkole w Kutnie (wyróżnienie)

-„Misie znane i nieznane”- ogólnopolski konkurs plastyczny w Koninie,

-„Zapobiegajmy pożarom”- ogólnopolski konkurs plastyczny ZOSP RP (zajęliśmy I, II, III miejsce na szczeblu gminnym, oraz I miejsce w eliminacjach powiatowych, czekamy na wyniki wojewódzkie)

-Konkursy organizowane przez MOK w Miasteczku Śląskim (stroik świąteczny, pisanka wielkanocna, palma wielkanocna, Korona trzech króli, Marzanna itp.)

-Konkursy organizowane przez Urząd Miejski w Miasteczku Śląskim („Wszystkie dzieci segregują śmieci”, „Asy segregacji”)

 

W środowisku lokalnym przedszkole promuje swoje działania, zdrowie, bezpieczeństwo,a także wartość działalności artystycznych.

Organizujemy: wycieczki autokarowe do teatru, do kina, do wioski Świętego Mikołaja, na pikniki majówkowe,  na warsztaty edukacyjne.

Organizujemy przedstawienia teatralne wystawy, konkursy, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty z aktorami , koncerty, wycieczki do zakładów pracy, instytucji placówek i urzędów działających w mieście.

Współpracujemy z wieloma instytucjami w środowisku lokalnym, włączając się w różnorodne inicjatywy, uwzględniając jego oczekiwania i możliwości:

- Szkołami podstawowymi i przedszkolami z Miasteczka Śląskiego i okolic,

- Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Tarnowskich Górach,

- PKP Tarnowskie Góry,

- Biblioteką Publiczną w Miasteczku Śląskim,

- Państwową Powiatową Komendą Straży Pożarnej,

- Ochotniczą Strażą Pożarną w Żyglinku,

- Powiatową Komendą Policji w Tarnowskich Górach,

- Nadleśnictwem Świerklaniec,

- lokalnymi mediami,

-Hutą Cynku Miasteczko Śląskie.

 

Zarządzanie przedszkolem

Jednym z warunków zmian zachodzących w edukacji jest podnoszenie kwalifikacji i kompetencji nauczycieli. Przedszkole zatrudnia kadrę pedagogiczną posiadającą wysokie kwalifikacje w zakresie wychowania przedszkolnego, a także w miarę potrzeb kwalifikacje specjalistyczne, m.in. specjalista w zakresie terapii  logopedycznej, dogoterapii, Integracji Sensorycznej. W trosce o skuteczną realizację zadań i celów wychowania przedszkolnego organizuje wsparcie dla pojedynczych nauczycieli i rady pedagogicznej. Organizowane są formy inspirujące do rozwoju zawodowego, nowatorstwa i twórczej aktywności nauczycieli. Udokumentowane umiejętności kadry pedagogicznej dotyczą przede wszystkim nowoczesnych metod pracy z dzieckiem.

W przedszkolu panuje pogodna atmosfera, a życzliwi nauczyciele umiejętnie otaczają opieką wszystkie dzieci. Nauczyciele posiadają umiejętność atrakcyjnego prowadzenia zajęć, tak aby dzieci były aktywne i radosne.

W celu demokratycznego i kreatywnego wykonywania zadań i rozwiązywania pojawiających się problemów oraz doskonalenia pracy przedszkola powołane są zespoły zadaniowe: ds. opieki i wychowania, promocji przedszkola, ewaluacji, diagnoz, programów wychowania przedszkolnego i inne, w miarę potrzeb. Sprawność organizacyjna oparta jest na statucie oraz systemie czytelnych procedur i regulaminów.

Nasze Przedszkole w ostatnich latach zostało  wyremontowane i zmodernizowane.

W salach został przeprowadzony gruntowny remont ,zostały wymienione podłogi, żaluzje, dywany, oświetlenie na energooszczędne, stopnie schodów zostały dostosowane do małych dzieci. Remont sal dopełnił zakup wyposażenia w nowe zabawki, siedziska do zajęć i zabaw, tablice motywacyjne. Wyremontowana została łazienka dla personelu, korytarz prowadzący do przedszkola, wymieniono drzwi zewnętrzne, zainstalowano domofon oraz monitoring na wejściu, w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci.

Planowany jest zakup nowego palcu zabaw oraz adaptacja pomieszczenia na salę terapeutyczną tylko dla potrzeb przedszkola.

 

Pomieszczenia przedszkolne są nowoczesne, wyposażenie, w tym środki dydaktyczne, pozwalają na realizację przyjętych programów oraz koncepcji pracy przedszkola. Meble i kąciki zainteresowań oraz zabawki zachęcają do swobodnej zabawy. Teren przedszkolny sprzyja zabawom na powietrzu oraz prowadzeniu obserwacji przyrodniczych.

Przedszkole systematycznie zmierza do pełnej realizacji założeń koncepcji, ewentualnie wprowadza zmiany do niej. Odbywa się to poprzez coroczną analizę jakości pracy oraz budowanie i realizację planów pracy na kolejny rok z wykorzystaniem priorytetów określonych w koncepcji i wniosków ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego.

 

Priorytety – kierunki rozwoju placówki :

 1. Kształtowanie świadomości zdrowych nawyków żywieniowych oraz znaczenia aktywności ruchowej dla prawidłowego rozwoju.
 2. Rozwijanie uzdolnień artystycznych na drodze twórczej aktywności w sferze teatralnej, muzycznej i plastycznej.
 3. Promocja zachowań warunkujących bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne oraz postaw proekologicznych.
 4. Budowanie efektywnego systemu współpracy ze środowiskiem lokalnym, odpowiadanie na jego potrzeby.
 5.  Aktualizacja i doskonalenie systemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
 6. Budowanie skutecznego systemu współpracy z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
 7. Doskonalenie organizacji pracy zespołowej nauczycieli.
 8. Stworzenie i wdrożenie nowych procedur i regulaminów usprawniających pracę przedszkola.
 9. Inspirowanie kadry pedagogicznej do tworzenia nowatorskiego i twórczego stylu pracy, poszerzanie jej kompetencji.

 

Koncepcja Pracy Przedszkola została przygotowana przez zespół ds. rozwoju i promocji przedszkola przy współudziale Rady Pedagogicznej, po rozpoznaniu potrzeb i oczekiwań rodziców oraz potrzeb rozwojowych dzieci. Zaakceptowana przez rodziców podczas zebrań w oddziałach wiekowych. Przyjęta Uchwałą Rady Pedagogicznej. Pozytywnie zaopiniowana przez Radę Rodziców na zebraniu dnia 16 września 2017 r.Na radach organizacyjnych będziemy poddawać koncepcję analizie i modyfikacji, w celu nanoszenia bieżących zmian

 

 
 

Publiczne Przedszkole nr 2 w Miasteczku Śląskim

              ogłasza zapisy na rok szkolny

                             2018/2019

 

     w terminie od 1.03.2018r    do 15.03.2018 r

 

Dni otwarte :

- środa  7.03.2018 roku w godzinach  9.30 -11.00

-czwartek 8.03.2018 roku w godzinach  9.30  - 11.00

-piątek 9.03.2018 roku w godzinach  13.00 – 14.00

 

Wnioski można pobrać od poniedziałku do piątku

         w godzinach od 6.30 - 16.30

 

 

RAMOWY ROZKŁAD DNIA

 Ramowy rozkład dnia na rok szkolny 2017/2018 w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Miasteczku Śląskim

Realizacja podstawy programowej: 8.00 - 13.00 (tj. 5 godz.)

Ramowy rozkład dnia na rok szkolny 2017/2018

Czas pracy przedszkola: 6.30 - 16.30

Oddział I – MALUCHY - czynny jest od godz. 6.30.00 – 16.30

Oddział II - STARSZAKI - czynny jest od godz. 8.00 - 14.00

Dzieci zapisane od godziny 6.30 schodzą się w oddziale I do godz. 8.00.

O godz. 8.00 maluchy i starszaki rozchodzą się do swoich oddziałów.

O godz. 14.00 starszacy przechodzą do oddziału I.

Oddział I – MALUCHY

6.30 - 8.00: Schodzenie się dzieci w sali. Zabawy służące realizacji pomysłów i zainteresowań

dzieci; w tym związane z czytaniem, liczeniem i pisaniem (dzieci starsze). Gry i zabawy

dydaktyczne, konstrukcyjne, tematyczne, badawcze. Praca z książką - pobudzanie do wypowiedzi

na podstawie ilustracji, opowiadanie historyjek obrazkowych. Inicjowanie rozmów z dziećmi na

tematy zgodne z ich zainteresowaniami.

8.00 - 8.20: Zabawy samodzielne w kącikach zainteresowań. Praca indywidualna i grupowa.

Ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe, manualne, słuchowe, wzrokowe, itp. Zabawy integracyjne,

kołowe ,utrwalanie poznanych wierszy i piosenek.

8.20 – 8.30:Przygotowanie do śniadania, czynności samoobsługowe i higieniczne.

8.30-9.00: Śniadanie. Kształtowanie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania

posiłku, kulturalne zachowanie się przy stole.

9.00 - 9.15: Czynności samoobsługowe i higieniczne.

9.15 - 11.15: Realizacja zajęć dydaktycznych, kierowanych z całą grupą oraz niekierowanych

wspierających całościowy rozwój dziecka, prowadzone wg planów miesięcznych oraz wybranego

programu nauczania. Zabawy samodzielne w sali oraz przy niewielkim udziale nauczyciela; zabawy

i zajęcia ruchowe, rytmiczne, umuzykalniające, zabawy w języku obcym nowożytnym

przygotowujące dzieci do posługiwania się tym językiem. Czynności samoobsługowe w szatni,

wdrażanie do samodzielności przed wyjściem na świeże powietrze, ubieranie, rozbieranie. Spacery,

zabawy na świeżym powietrzu, zorganizowane zabawy i gry ruchowe, obserwacje przyrodnicze,

prace porządkowe i ogrodnicze; uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo

dziecka w ogrodzie i poza terenem przedszkola. Dobór zajęć uzależniony jest od pogody i pory

roku. Zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu.

11.15 - 11.30: Przygotowanie do obiadu: czynności samoobsługowe i higieniczne.

11.30 - 12.00: Obiad. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie.

12.00 - 12.15: Czynności higieniczne .

12.15 - 13.00: Słuchanie utworów literatury dziecięcej, muzyki relaksacyjnej, bajek muzycznych.

Zajęcia dodatkowe. Czynności samoobsługowe.

13.00 – 13.50: Zabawy dydaktyczne, zabawy samodzielne w kącikach zainteresowań. Gry i zabawy

konstrukcyjne, tematyczne, badawcze, zabawy umuzykalniające, działalność plastyczna, zabawy

rytmiczne

13.50 - 14.00: Czynności porządkowe i higieniczne, przygotowanie do podwieczorku.

14.00 – 14.20: Podwieczorek, przestrzeganie zasad dobrego wychowania podczas spożywania

posiłku.

14.20. - 14.30:Zabiegi higieniczne

14.30-16.30Zabawy zorganizowane lub dowolne z inicjatywy dzieci, ćwiczenia indywidualne

dostosowane do możliwości dzieci, zabawy i gry edukacyjne i planszowe przy stolikach z małym

zespołem, czytanie fragmentów książek, układanie puzzli, ćwiczenia grafomotoryczne, prace

porządkowe w sali. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Rozchodzenie się dzieci.

Oddział II - STARSZAKI

8.00 - 8.30: Zabawy dowolne wg zainteresowań dzieci. Praca z dziećmi mającymi trudności oraz z

dziećmi zdolnymi, praca indywidualna i grupowa. Ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe, manualne,

słuchowe, wzrokowe, itp. Zabawy integracyjne, muzyczno-ruchowe. Ćwiczenia poranne. Zabawy

kołowe .Utrwalanie piosenek i wierszy .Zabawy rytmizujące.

8.20 – 8.30: Przygotowanie do śniadania, czynności samoobsługowe i higieniczne.

8.30 - 9.00: Śniadanie. Kształtowanie umiejętności samodzielnego i estetycznego spożywania

posiłku, kulturalne zachowanie się przy stole.

9.00 - 9.15: Czynności samoobsługowe i higieniczne.

9.15- 11.15: Realizacja zajęć dydaktycznych, kierowanych z całą grupą oraz niekierowanych

wspierających całościowy rozwój dziecka, prowadzone wg planów miesięcznych oraz wybranego

programu nauczania. Zabawy dowolne w sali przy niewielkim udziale nauczyciela; zabawy i

zajęcia ruchowe, rytmiczne, umuzykalniające, zabawy w języku obcym nowożytnym

przygotowujące dzieci do posługiwania się tym językiem. Czynności samoobsługowe w szatni,

wdrażanie do samodzielności przed wyjściem na świeże powietrze, ubieranie, rozbieranie. Spacery,

zabawy na świeżym powietrzu, zorganizowane zabawy i gry ruchowe, obserwacje przyrodnicze,

prace porządkowe i ogrodnicze; uczenie zasad postępowania warunkujących bezpieczeństwo

dziecka w ogrodzie i poza terenem przedszkola. Dobór zajęć uzależniony jest od pogody i pory

roku. Zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu.

11.15 - 11.30: Przygotowanie do obiadu: czynności samoobsługowe i higieniczne.

11.30 - 12.00: Obiad. Kształtowanie umiejętności prawidłowego posługiwania się sztućcami.

Kulturalne zachowanie się przy stole, dbałość o zdrowie. Pełnienie dyżuru na jadalni.

12.00 - 12.10: Czynności samoobsługowe i higieniczne, przygotowanie do odpoczynku.

12.10 - 12.30: Relaksacja, odpoczynek. Słuchanie utworów literatury dziecięcej, muzyki

relaksacyjnej, bajek muzycznych.

12.30 - 13.45: Tworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych sprzyjających twórczości plastycznej,

muzycznej, ruchowej, werbalnej dzieci, zabawy dydaktyczne o charakterze poszerzającym temat.

Praca z dziećmi mającymi trudności oraz z dziećmi zdolnymi, praca indywidualna i grupowa.

Zabawy w kącikach zainteresowań, zabawy w teatr. Zajęcia dodatkowe. Religia. Zabawa ruchowa z

określonym elementem ruchu.

13.45 - 14.00: Czynności porządkowe i higieniczne, przygotowanie do podwieczorku.

14.00: Przejście do oddziału I. 

 

STATUT PRZEDSZKOLA

Statut_Przedszkola.pdf

ZAPRASZAMY DO ZABAWY

Dzieci naszego Przedszkola brały udział w konkursie zorganizowanym przez Przedszkole "Happy Kids" w Krakowie. O wygranej decyduje ilość polubień na Facebooku https://www.facebook.com/happykids.przedszkole/

prosimy o polubienie naaszych wykonawców i o udostępnianie filmów. Dziękujemy wszystkim, którzy wezmą udział w naszej zabawie, a szczególnie małym artystom i ich rodzicom, za wspaniałe występy i nagrania!!!

 

UWAGA

Zebranie z rodzicami przedszkolaków odbędzie się 06 września o godz. 16:30

Ciekawostki z drugiego półrocza

Za nami kolejny ciekawy rok w przedszkolu. Drugie półrocze również pełne było ciekawych wydarzeń. Zimę pożegnaliśmy topiąc Marzannę w pobliskich Stawkach, a następnego dnia witaliśmy pięknie ukwieconą Panią Wiosnę.

W marcu odbył się również Dzień Wody, podczas, którego zwróciliśmy szczególną uwagę na potrzebę oszczędzania tego cennego surowca.

Dwukrotnie grupa starszaków wyjeżdżała do biblioteki miejskiej w Miasteczku Śląskim. Za pierwszym razem zwiedzali bibliotekę i dowiedzieli się, jak wypożycza się książki, natomiast za drugim razem spotkali się z autorką książek dla dzieci.

Ciekawą atrakcją był wyjazd do teatru na spektakl „Miłek-Opiłek”.

Wszystkie dzieci świętowały Dzień Strażaka. Z tej okazji odwiedziliśmy Straż Pożarną, zaśpiewaliśmy strażakom piosenkę i dowiedzieliśmy się, jak ważną i odpowiedzialną pracę mają strażacy.

Dzieci kilkakrotnie miały okazję pokazać swoje artystyczne talenty. Podczas Dnia Matki recytowały wiersze i śpiewały piosenki, podczas festynu tańczyły, a w Dniu Ojca popisały się umiejętnościami sprawnościowymi.

Nasze przedszkolaki brały udział w kilku konkursach. Na wyróżnienie zasługuje konkurs „Rubinowskie Godanie”, w którym brali udział Hania Fabian i Szymon Fischer oraz olimpiada językowa „Czytam ja-czytasz ty” w Katowicach, na której pierwsze miejsce zajęli Tomasz Górecki i Bartosz Lipka. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zgodnie z tradycją nocy świętojańskiej, w dniu przesilenia letniego puszczaliśmy pięknie przystrojone wianki na rzece Brynica. Wrzuciliśmy także do rzeki butelkę z listem, może ktoś ją znajdzie i do nas odpisze.

Rok zakończyliśmy wycieczką do „Indiańskiej wioski”. Słuchaliśmy legend o życiu Indian, zwiedzaliśmy indiańską wioskę, strzelaliśmy z łuku i piekliśmy kiełbaski. To był bardzo udany dzień.

Wszystkim życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia.

 

Zajęcia judo dla przedszkolaków

QUIK_20170317_163359(1).mp4


Zapisy do przedszkola

Postępowanie rekrutacyjne w Zespole Szkolno – Przedszkolnym
Publiczne Przedszkole Nr 2
w Miasteczku Śląskim ulica Harcerska 5
rozpoczyna się:
 

 1. Składanie wniosków – 1.03.2017r. – 22.03.2017r.
 2. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych
  i kandydatów niezakwalifikowanych – 5.04.2017r. o godz. 13.00
 3. Podanie do publicznej widomości listy kandydatów przyjętych
  i kandydatów nieprzyjętych – 13.04.2017r. o godz. 13.00  Informacje dodatkowe w przedszkolu.

   


DNI OTWARTE W PRZEDSZKOLU

 

 

Zapraszamy kandydatów na przedszkolaków
do odwiedzenia naszego przedszkola w dniach:

 

8 marca 2017r. w godz. 9.30 – 11.00

9 marca 2017r. w godz. 9.30 – 11.00
10 marca 2017r. w godz. 13.30 – 15.00

 Podobny obraz

 

CIEKAWOSTKI Z NASZEGO PRZEDSZKOLA

 

W przedszkolu nr 2 w Żyglinie od początku roku wiele się działo. Rozpoczęliśmy Dniem Chłopaka, który uczciliśmy organizując naszym chłopakom pirackie poszukiwanie skarbów. Po kilku przeszkodach i zadaniach do wykonania, wszystkim piratom udało się dotrzeć do słodkiego skarbu ukrytego pod drzewem na terenie przedszkolnego ogrodu.

            Kolejnym ciekawym i bardzo pouczającym wydarzeniem było spotkanie z panem policjantem, który wytłumaczył  dzieciom jak należy się bezpiecznie poruszać po drodze. Dzieci otrzymały od pana policjanta odblaski, za które odwdzięczyły się laurką, piosenkami i wierszykami.

            Na początku listopada obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Marchewki, podczas którego piekliśmy marchewkowe ciasto, wyciskaliśmy sok z marchewek oraz robiliśmy marchewkowe korale. Towarzyszyły temu wszystkiemu zabawy i wspólnie śpiewane piosenki, których tematem wiodącym były oczywiście marchewki. Dzień zakończyliśmy zupą marchewkową, którą jeden z chłopaków podsumował tak: "No to już jest przesada, żeby wszystko było marchewkowe"!:)Tego samego dnia, późnym popołudniem uczniowie przedszkola oraz szkoły wraz z wychowawcami i rodzicami uczcili przy ognisku Dzień św. Marcina. Każdy w miłej atmosferze mógł poznać historię św. Marcina oraz zjeść pyszne rogale oraz wypić ciepłe kakao.

            14 listopada przypadał światowy Dzień Seniora, który uczciliśmy robiąc kartki i wysyłając je do jednego z tarnogórskich domów opieki, z nadzieją, że wywołają uśmiech na niejednej twarzy  jego mieszkańców.

            W połowie listopada wybraliśmy się na wycieczkę do tarnogórskiego muzeum. Tematem lekcji muzealnej były legendy tarnogórskie. Dzieci poznały legendę o chłopie Rybka, o Skarbku, o królu Auguście II Mocnym oraz poznały historię odwiedzin miasta przez króla Jana III Sobieskiego oraz królowej Marysieńki. Najzabawniejszą częścią lekcji był puszczony film niemy, czarno-biały, który w zabawny sposób pokazywał perypetie ówczesnych kolejarzy i górników.

            25 listopada obchodziliśmy Dzień Misia, podczas którego poznaliśmy historię pluszowego misia, bawiliśmy się oraz wykonywaliśmy pluszowe kolorowanki. Uczestniczyliśmy również w akcji fundacji "Mam marzenie", w której zebraliśmy pluszowe misie. Wszystkie zebrane maskotki trafiły do dzieci z oddziałów onkologicznych. Bardzo wszystkim dziękujemy za wsparcie.

            Podczas jesiennych miesięcy gościliśmy w przedszkolu dwa teatrzyki, uczestniczyliśmy również w prelekcji ekologicznej, na której dowiedzieliśmy się w jaki sposób należy prawidłowo segregować odpady.  

            W naszym przedszkolu działa również  "Klub czytających rodziców". Chętni rodzice przychodzą dzieciom czytać bajki, przez co kształtują w nich zainteresowania czytelnicze.

Z okazji mikołajek dzieci obejrzały teatrzyk pt. „Wesoły Mikołaj”, następnie otrzymały prezenty od długo oczekiwanego gościa.

            Nowy rok rozpoczęliśmy jasełkami, które podziwiali zarówno rodzice, jak  i zaproszeni dziadkowie, dla których przedstawienie było prezentem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Styczeń zakończyliśmy "Balem na Księżycu", podczas którego przebrane przedszkolaki tańczyły i bawiły się wśród gwiazd, planet, rakiet i ufoludków.

                                                                                                                                                                                 Sara Waniek

 


 

Na podstawie art. 37 ust. 7 RODO Inspektorem ochrony danych (IOD) jest Pan Maciej Korzuch, mail: biuro@protecton.pl

Kontakt

 • ZSP Szkoła Podstawowa nr 2 w Miasteczku Śląskim
  42-610 Miasteczko Śląskie
  ul. Harcerska 5
 • Telefon: (+32) 284 96 68

  Adres e-mail: szkolamiast@poczta.onet.pl

Galeria zdjęć