Kampania „Pola Nadziei” to ogólnoświatowa kwesta na rzecz osób objętych opieką hospicyjną. Na swój symbol hospicja z całego świata wybrały żółty kwiat – żonkil. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku „Pola Nadziei” to program ogólnopolski. Jednym z najważniejszych celów tej akcji jest wychowywanie młodego człowieka do wartości takich jak: wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka zwłaszcza cierpiącego, bezinteresowne angażowanie się w działania na rzecz niesienia ulgi i pomocy cierpiącemu człowiekowi, postawa reagowania z empatią na cierpienie, podkreślanie godności ludzkiej osoby, czerpanie radości z dzielenia się swoimi dobrami z ludźmi cierpiącymi. Żonkile są międzynarodowym symbolem akcji „Pola Nadziei", a żonkile zasadzone jesienią przy naszej szkole zakwitną na wiosnę, o porze, w której wszystko budzi się do nowego życia. Cieszymy się, że nasi uczniowie mogli przyłączyć się do tej szlachetnej akcji.
16 października o godz.9:00 miała miejsce próbna ewakuacja. Głównym celem akcji było zapoznanie uczniów oraz pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. Składamy serdeczne podziękowania strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyglinie za zorganizowanie akcji.
W poniedziałek 21 października do szkoły przyjeżdża fotograf.
W klasie 5b nastąpiła niewielka zmiana w planie lekcji. W środę uczniowie przychodzą na godz.8:00 i rozpoczynają lekcją języka polskiego, a w czwartek zaczynają od drugiej lekcji (8:45) :)
„Tropimy literki, tropimy cyferki. Tropimy przyrodę i świata urodę..." to słowa piosenki, którą śpiewali mali tropiciele wiedzy w bardzo ważnym dla nich dniu pasowania na ucznia.
Ta doniosła uroczystość połączona z uroczystością Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 10 października. Do szkolnego grona zostali przyjęci uczniowie klasy I, której wychowawcą jest pani Joanna Sołtysik.
W tym szczególnym dla pierwszaków dniu towarzyszyli im rodzice, nauczyciele, pracownicy szkoły i starsi koledzy. Pierwszoklasiści wraz z kolegami i koleżankami z klasy szóstej przedstawili program słowno - muzyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Specjalnym prezentem dla Pani Dyrektor i wszystkich Pracowników naszej szkoły, w podzięce za trud i dobre serce okazywane każdego dnia był walc wiedeński z „Nocy i dni” oraz piosenka „Radość najpiękniejszych lat” z repertuaru Anny Jantar.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie ślubowania, po którym Pani Dyrektor dokonała wielkim ołówkiem pasowania na ucznia. Na zakończenie uroczystości uczniowie otrzymali od Dyrekcji szkoły pamiątkowe dyplomy. Na akademii zostały również wręczone nagrody Dyrektora dla Pracowników szkoły za zaangażowanie w swoją pracę na rzecz szkoły.
Życzymy naszym pierwszakom wytrwałości w tropieniu wiedzy, a nauczycielom cierpliwości i zadowolenia z wykonywanych obowiązków.
Przypominamy, że dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych w miesiącu październiku są 14X i 31X. Szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze (zapisy do świetlicy szkolnej – na tydzień przed wyznaczonym dniem).
Pasowanie na ucznia odbędzie się 10 października br. o godzinie 9:00. Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość rodziców pierwszoklasistów.
Tarnogórska Rowerowa Masa Krytyczna przyjedzie w najbliższy piątek (27 września) do Miasteczka Śląskiego, wesprzeć nas w promocji projektu nr 10 w Budżecie Partycypacyjnym Powiatu Tarnogórskiego!
Plan wygląda następująco:
➡️ rowerzyści bardziej zaawansowani - zbiórka o 16:00 przy Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim i wyjazd do Tarnowskich Gór, skąd powrót razem z TRMK do Miasteczka,
➡️ młodzież szkolna i mieszkańcy Miasteczka dołączą się ok. 17:45 na Placu Jagiełły i ruszają do Żyglina,
➡️ młodzież szkolna oraz mieszkańcy Żyglina i Żyglinka dołączają na placu za sklepem ok. 18:00, wtedy w asyście OSP nastąpi przejazd do Parku Rubina.
Serdecznie zapraszamy! 👍
Kliknij zdjęcie:)
W sobotę 14 września 2019 roku w naszej szkole odbył się Festyn Szkolny pod hasłem „Po naszymu czyli po śląsku”.
Głównymi celami festynu było: kultywowanie śląskiej tradycji, zacieśnianie więzi emocjonalnej rodziców ze swoimi dziećmi poprzez wspólne przeżywanie wolnego czasu, promocja szkoły w środowisku lokalnym, integracja jej ze środowiskiem lokalnym, dostarczenie uczestnikom wielu okazji do radości, śmiechu i dobrego nastroju, ale nade wszystko pomoc finansowa na dalszą rehabilitację dla Julki, uczennicy naszej szkoły.Tego dnia cała społeczność szkolno-przedszkolna wraz z Radą Rodziców przygotowała dla wszystkich gości szereg atrakcji.
Zabawa była wyśmienita! Na dobry początek wypuszczono w niebo gołębie - symbol miłości, na znak wielkiego, otwartego i szlachetnego serca każdego z uczestników naszej zabawy. Następnie na scenie zaprezentowano występy artystyczne zarówno zaproszonych artystów jak i uzdolnionych przedszkolaków naszego przedszkola i uczniów naszej szkoły.
Jeszcze raz składamy ogromne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację festynu oraz gościom za ich liczne przybycie i szczodrość w przekazywaniu funduszy na rzecz Julki.
Każde dziecko ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie
Maria Grzegorzewska
Nasza szkoła rozrasta się i pięknieje z każdym rokiem. Odremontowane zostały korytarze, klasy, stołówka i ubikacje. Szkołę przystosowujemy także do potrzeb uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Mamy podjazd, salę terapii sensorycznej, pomoce do zajęć terapeutycznych oraz szeroki wachlarz zajęć specjalistycznych: dogoterapię, zajęcia z integracji sensorycznej, surdopedagogiki, terapia słuchowa metodą Tomatisa tyflopedagogiki, terapii pedagogicznej, oligofrenopedagogiki, zindywidualizowane ścieżki edukacyjne i zajęcia indywidualne.
Chcąc objąć szczególną troską uczniów z deficytami i zapewnić im jak najlepszy rozwój, w tym roku szkolnym utworzono w naszej szkole klasę integracyjną.
Kształcenie integracyjne polega na organizacji wspólnego kształcenia dzieci i młodzieży zdrowych z dziećmi i młodzieżą o specjalnych potrzebach edukacyjnych (niepełnosprawnych ruchowo, intelektualnie, niewidzących i niedowidzących, niesłyszących i słabosłyszących,
z autyzmem, z niepełnosprawnością sprzężoną).
INTEGRACJA W SZKOLE TO KORZYŚCI DLA WSZYSTKICH:
ORGANIZACJA PRACY W KLASACH INTEGRACYJNYCH:
W klasie integracyjnej realizowany jest taki sam program nauczania szkoły masowej, jak w każdej innej, równoległej klasie, realizuje się tu podstawę programową kształcenia ogólnego. Uczniowie pracują w oparciu o obowiązujące w szkole podręczniki. Ilość godzin dydaktycznych jest taka sama, jak w pozostałych klasach na danym poziomie edukacyjnym.
W przypadku dzieci niepełnosprawnych rozkład tego programu jest odpowiednio przygotowany oraz na bieżąco modyfikowany. W ten sposób realizowane treści są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci niepełnosprawnych.
W nauczaniu integracyjnym wszyscy uczniowie pracują na lekcji opierając się na tym samym temacie, ale w stopniu zależnym od własnych możliwości intelektualnych, współtworząc tę samą jednostkę lekcyjną. Uczniowie posiadający orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego mają dodatkowo różnorodne zajęcia specjalistyczne.
W naszej szkole jest 10 uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, dlatego mamy nadzieję, że utworzenie takich klas zaspokoi potrzeby wszystkich uczniów
Barbara Skórka
04 września o godz.17:00 odbędzie się zebranie wychowawców klas z rodzicami. O godz.17:30 zapraszamy przedstawicieli trójek klasowych na spotkanie RR.
14 września zapraszamy na festyn szkolny od godziny 13:00 do 17:00