14 grudnia grupa uczniów klas piątej, siódmej i ósmej wzięła udział w XIX Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych w Gliwicach. Wielką radością jest dla nas zdobycie drugiego miejsca w kategorii klas IV-VIII. Dziękujemy Pani Dyrektor za wszelką pomoc okazaną w przygotowaniu jasełek, Rodzicom za przygotowanie strojów, Radzie Rodziców za zasponsorowanie autokaru i Wszystkim, którzy służyli nam pomocą. Gratulujemy zwycięzcom. Dla nas jesteście najlepsi
Edyta Hanzel i Joanna Sołtysik
Pomysł na Ekoludka powstał już we wrześniu. Klasa szósta zadecydowała, że musi on być koniecznie z materiałów używanych do recyklingu. Od października zaczęliśmy zbierać potrzebne rzeczy, a przede wszystkim: plastikowe butelki 1, 5 l., nakrętki różnych wielkości oraz bańki na wodę. W listopadzie zabraliśmy się do tworzenia naszego Ekoludka. Z butelek plastikowych wykonaliśmy nogi, następnie tułów oraz ręce. Bańka na wodę świetnie sprawdziła się jako głowa. Z nakrętek wykonaliśmy włosy, twarz, ubranie oraz palce. Zużyliśmy mnóstwo taśmy klejącej oraz kleju na gorąco. Nie obyło się nawet bez opalarki. Podziękowania należą się całej klasie szóstej, która pracowała z wielkim zaangażowaniem podczas tworzenia 1, 5 metrowego Ekoludka.
Karolina Bambynek
Eko ulotkę przygotowywała pani B. Biczak z klasą VIII. Kompozycję, oprawę graficzną i projekt na komputerze wykonała pani B.Lipka
27 listopada klasa pierwsza obchodziła Święto Pluszowego Misia. Każde dziecko w tym dniu przyszło do szkoły z pluszowym przyjacielem. Odwiedziły nas misie duże, małe, puchate, kolorowe. Pierwszoklasiści przedstawili swoje misie, które miały bardzo interesujące imiona oraz odśpiewali solenizantom „sto lat”. Na wszystkich czekał „misiowy ” torcik. Po poczęstunku dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia. Potem przyszedł czas na odgadywanie tytułów bajek, których bohaterami są najbardziej znane misie, obejrzenie film o Kubusiu Puchatku oraz kolorowanie jego postaci. Następnie uczniowie zabrali swoich gości na salę gimnastyczną, gdzie wszyscy razem wzięli udział w wyścigach oraz zabawach ruchowych. Zadaniem dzieci było między innymi zbieranie wykałaczek rękawicą kuchenną. Zabawą ze śpiewem „Stary niedźwiedź” pożegnaliśmy naszych gości.
Łucja Pietryga
Wielkimi krokami zbliża się jarmark adwentowy - 2 grudnia. Jak co roku serdecznie zapraszamy rodziców na warsztaty plastyczne oraz kulinarne, które odbędą się 27 listopada o godz.17:00. Dekoracje wykonane na warsztatach oraz przepyszne dżemy i inne słodkości będą sprzedawane na jarmarku, na który zapraszamy już dzisiaj (parking przy kościele w Miasteczku Śląskim).
20 listopada 2018r. na godzinę 17:00 zapraszamy na przedstawienie pt:"Obudź się Ziemio" w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Po spektaklu zapraszamy na wywiadówkę i konsultacje indywidualne z nauczycielami.
16 listopada orszak ze św. Marcinem na czele, przy blasku pochodni i lampionów, przy dźwiękach instrumentów muzycznych, wyruszył spod szkoły na żygliński parking. W części artystycznej nasi uczniowie przybliżyli postać zawsze niosącego pomoc świętego. Ten żyjący w IV w. święty wsławił się wyjątkową skromnością i konsekwencją w niesieniu pomocy potrzebującym. Część słowna przeplatana była piosenkami. W trakcie świętowania delektowano się świętomarcińskimi rogalami i ciepłym kakao. Bardzo dziękujemy przede wszystkim Radzie Rodziców za zaangażowanie się w przygotowaniu uroczystości. Przy okazji gratulujemy zajęcia I miejsca w plebiscycie Dziennika Zachodniego na najlepszą Radę Rodziców. Dziękujemy Władzom Miasta, Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej z Żyglinka, Orkiestrze dętej Żyglin –Żyglinek, Radzie Dzielnicy, „Marcinowi na koniu”, Pani Bernadecie Kowalskiej za uświetnienie imprezy, pracownikom szkoły i wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, cała społeczność naszej szkoły i przedszkola, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólnie zaśpiewała 4-zwrotkowy hymn narodowy. Uroczystość uświetniona została przepięknym programem artystycznym, w którym nie zabrakło poezji, pieśni i tańców o tematyce patriotycznej. Zapraszamy do obejrzenia galerii.
Sadzenie żonkili piątek 26 października godz.10:00. Serdecznie zapraszamy
Co roku w miesiącu październiku, w którym wypada Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej, tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerkach. Po to, by z końcem marca, gdy zakwitną, podarować je każdemu, kto zechce wesprzeć hospicjum, które bierze udział w akcji. My także chcemy przyłączyć się do tej akcji. Zapraszamy już dziś na sadzenie żonkili przed naszą szkołą. Ubrani na żółto, rodzice wraz z dziećmi przyłączmy się do tej akcji. Termin sadzenia zostanie podany wkrótce.
Kampania „Pola Nadziei” to ogólnoświatowa kwesta na rzecz osób objętych opieką hospicyjną. Na swój symbol hospicja z całego świata wybrały żółty kwiat – żonkil. Program „Pola Nadziei” zapoczątkowany został przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii. Od 2003 roku „Pola Nadziei” to program ogólnopolski.
Świetlica szkolna zaprasza do udziału
w konkursie fotograficznym
„Żyglin jesienią”.
Termin składania prac- 9 listopada 2018r.
Wychowawcy świetlicy
Ewakuacja polega na szybkim i zorganizowanym przemieszczaniu ludności z miejsc, w których przebywanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, do rejonów bezpiecznych. 27 września w naszej placówce została przeprowadzona ewakuacja przedszkolaków, uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjno - obsługowych. Wszyscy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły oznaczonymi drogami ewakuacyjnymi. W ćwiczeniu ewakuacyjnym uczestniczyła miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.
We wtorek 25 września br. uczniowie klasy I i II naszej szkoły wzięli udział w warsztatach ekologicznych, których tematem było zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza nad rzeką Brynicą. Warsztaty poprowadziła przedstawicielka Nadleśnictwa Świerklaniec pani Monika Pasterak .
Z panią Moniką spotkaliśmy się nad samą rzeką Brynicą. Najpierw dzieci z zaciekawieniem wysłuchały informacji i ciekawostek o rzece. Dowiedziały się, jakie rośliny i jakie zwierzęta można zaobserwować nad rzeką i w jej okolicy oraz miały okazję zobaczyć drzewa nadgryzione przez zamieszkujące tutaj bobry. Następnie pani Monika postawiła przed dziećmi kilka zadań. Pierwsze zadanie polegało na zbadaniu za pomocą lupy czystości wody z rzeki, z kałuży oraz z kranu. Kolejnym zadaniem było wykonanie z użyciem butelki, waty, gazy opatrunkowej, węgla drzewnego, piasku i żwirku filtra do oczyszczania wody z rzeki. Dzieci określały też jakie mogą być naturalne kolory wody. oraz dowiedziały się, jak niewielkie są zasoby wody pitnej na Ziemi. Same natomiast pochwaliły się swoją wiedzą nt. sposobów oszczędzania wody.
Druga część naszego wyjazdu miała charakter biwakowy. Udaliśmy się do leśniczówki. Idąc leśną ścieżką dzieci miały okazję podziwiać piękno jesiennego lasu, zbierać żołędzie, szyszki i kolorowe liście pamiętając o zasadach zachowania się w lesie. Na miejscu czekało na nas rozpalone ognisko, nad którym upiekliśmy sobie kiełbaski. Były pyszne. Na zakończenie otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy oraz przewodniki z mapą okolicznych lasów. Z kieszeniami pełnymi żołędzi i szyszek oraz głowami pełnymi miłych wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Łucja Pietryga