5 czerwca 2018 roku uczniowie klasy VII wraz z opiekunami - wychowawcą klasy panią Beatą Biczak oraz panią Barbarą Lipką – uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej, która została zorganizowana przy współpracy z panią Agatą Śliwą – przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły.
Na zaproszenie pani Agaty Śliwy, pracownika naukowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, uczniowie wzięli udział w warsztatach pod nazwą „Osiągnięcia techniki w edukacji”, które odbyły się w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym gliwickiej uczelni. Siódmoklasiści mieli okazję utrwalić i poszerzyć wiadomości zdobyte podczas lekcji chemii i fizyki, obserwowali doświadczenia z ciekłym azotem oraz poznali działanie i możliwości mikroskopu optycznego.
Po zajęciach na Politechnice uczestnicy wycieczki zwiedzali Pomnik Historii – Radiostację w Gliwicach. Uczniowie wzbogacili wiedzę o historii regionu poprzez zapoznanie się z informacjami o powstaniu i funkcji Radiostacji oraz poznanie okoliczności i przebiegu tzw. prowokacji gliwickiej, czyli tajnej akcji niemieckich służb bezpieczeństwa, przeprowadzonej 31 sierpnia 1939 roku.
Uczniowie zwiedzili również – znajdujące się przy Radiostacji – Gliwickie Centrum Umiejętności, czyli Park Sensoryczny, w którym zapoznali się z podstawowymi wiadomościami z zakresu akustyki, korzystając z dostępnych tam urządzeń, na przykład szumiących rur czy telefonu akustycznego. Mogli też skorzystać z symulatora operatora kamery, by zobaczyć widok rozciągający się z wieży nadawczej – z wysokości 111 metrów.
Wycieczka pozwoliła jej uczestnikom wzbogacić wiedzę, czemu sprzyjało ciekawe prowadzenie zajęć i możliwość praktycznego działania. Stworzyła również warunki do refleksji nad historią Śląska i Polski.
W imieniu uczniów i opiekunów składam pani Agacie Śliwie serdeczne podziękowanie za pomoc w organizacji wycieczki, ciekawe zajęcia, miłą i życzliwą atmosferę oraz niezapomniane wrażenia.
Beata Biczak
11 maja czterdzieścioro troje uczniów naszej szkoły wraz z czterema opiekunami pojechało na zieloną szkołę. Naszym miejscem docelowym była Łeba, gdzie bardzo aktywnie spędziliśmy 14 dni. Program zielonej szkoły był bardzo urozmaicony i ciekawy. Uczniowie w trakcie 2- tygodniowego pobytu poznali wiele ciekawych miejsc.
Korzystając z pięknej pogody spędzaliśmy w sposób aktywny czas na plaży. Podziwialiśmy nadmorski krajobraz, roślinność porastającą wydmy oraz morski horyzont a także zbieraliśmy bursztyny i muszelki. Na plaży urządziliśmy konkurs na najciekawszą rzeźbę z piasku.
We wtorek udaliśmy się na chyba najlepiej zapamiętaną i najatrakcyjniejszą dla dzieci wycieczkę do Parku Dinozaurów. W otoczeniu lasów, stawów, trzęsawisk i naturalnej przyrody, idąc wieloma szlakami zapoznawaliśmy się z poszczególnymi okresami prastarych dziejów Ziemi. Odrębną atrakcją na wydzielonym terenie była długa i bogata w treści ścieżka edukacyjna, gdzie oprócz często pozujących dinozaurów były licznie rozstawione, kolorowe tablice informacyjne, z których uczniowie dowiedzieli się na temat dawnej i obecnej flory i fauny, a przede wszystkim o ekologii i ochronie naszej przyrody. Do bliskiego kontaktu z obecnie żyjącymi zwierzętami zaprosiło nas mini ZOO, gdzie spotkaliśmy: kozy, owce, daniele, jelenie, lamy, osiołki i wiele innych. Królowa piratek Zuza Czarna Meduza oraz Kapitan Hak zabrali nas w daleką podróż w poszukiwaniu cennego skarbu, a w wiosce indiańskiej sprawdziliśmy, jak mieszka się w tipi, spróbowaliśmy swoich sił w strzelaniu z łuku, wiatrówki oraz płukaniu złota. Najweselej jednak było w labiryncie magicznych luster i na wodnych pontonach. Śmiechu było co niemiara.
Drugą atrakcyjną wycieczką była wyprawa na ruchome wydmy. "Polska Sahara", to ewenement przyrodniczy Słowińskiego Parku Narodowego oraz unikalna atrakcja tego miejsca. Na wydmy jechaliśmy meleksem, następnie płynęliśmy tramwajem wodnym po Jeziorze Łebskim, potem wędrowaliśmy pieszo ok. 2 km. przez las, odganiając się od komarów. Po dotarciu na miejsce zachwycaliśmy się pięknymi widokami i korzystając ze słonecznej pogody „pobaraszkowaliśmy” na Górze Łąckiej. Następnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce , gdzie przewodnik opowiedział nam w ciekawy sposób o historii tego miejsca.
W czasie naszego pobytu byliśmy także w największym naturalnym labiryncie w Polsce. Zdobywając bazy musieliśmy jak najszybciej dotrzeć do wyznaczonego celu. Zajęcia odbywały się pod okiem animatora a tematem była „ Kraina piękniejsza od innych – powstanie Kaszub i ich historia”. Na terenie labiryntów znajdował się również „Magiczny ogród drewnianych gier wielkoformatowych”. Wszystkie gry zręcznościowe, logiczne i łamigłówki były w formacie XXL.
W trakcie naszego pobytu wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę do stadniny koni w Nowęcinie. Jedną z atrakcji był przejazd bryczką oraz pieczenie kiełbasek przy ognisku.
Mieliśmy okazję zwiedzić Gdańsk i Molo w Sopocie. W Gdańsku zwiedziliśmy, oprócz najważniejszych zabytków tego miasta, Galerię Starych Zabawek, w której znajduje się ponad 2 tys. eksponatów, z lat 1920-1989. Dzieci zobaczyły, że zabawki nie muszą świecić kolorowymi diodami, aby sprawiać radość.
W czasie naszego pobytu nie zabrakło również czasu na zabawę i sport! W ośrodku mieliśmy basen, na terenie ośrodka plac zabaw, a pobliżu znajdował się Orlik i siłownia. Nie brakowało więc rozgrywek sportowych, zabaw na świeżym powietrzu, tańców integracyjnych, karaoke, pogodnych wieczorów, seansu filmowego, spacerów po plaży, konkursów z nagrodami, spotkań przy ognisku i dyskotek! To co przeżyliśmy na zawsze zostanie w naszej pamięci! 22 czerwca w godzinach wieczornych zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia szczęśliwie wróciliśmy do domu.
Zdjęcia już wkrótce
Wyjazd na zieloną szkołę do Łeby 11 maja br.(piątek). Zbiórka o godzinie 7:45 przed szkołą.
Od poniedziałku 7 maja obowiązuje nowy plan lekcji Plan_od_30_04_18.pdf
W dniu 25.04.2018r. naszą szkołę odwiedził autor ksiażek dla dzieci-Pan Waldemar Cichoń. Opowiedział on dzieciom o ciekawych historiach swoich bohaterów ksiażkowych oraz o tym jakie są etapy tworzenia książki. Uczniowie mogli posłuchać kilku napisanych przez niego krótkich i śmiesznych opowiadań o kocie Cukierku i wielu innych. Ksiażki te są również dostępne w pobliskiej bibliotece.
Anna Kotara
8 maja 2018r godz. 16:30.zapraszamy rodziców na spotkanie z wychowawcami klas,na którym odbędzie się podsumowanie II pólrocza
W ramach 50-lecia obchodów jubileuszu pierwszego wytopu cynku w Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie” odbyło się spotkanie z przedstawicielami załogi. Zaprezentowano krótki film przedstawiający proces produkcji cynku i ołowiu w miejscowej hucie. Następnie zaprezentowano roboczy ubiór hutnika oraz zapoznano z jego pracą.
W ramach obchodzonego jubileuszu, zapraszamy do udziału w konkursach organizowanych we współpracy z Hutą Cynku.img-417131243-0001.pdf
23 kwietnia uczniowie klas pierwszej i trzecich wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Ponad 3 km krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 m pod powierzchnię ziemi. Uczniowie zwiedzali podziemia w towarzystwie przewodnika, który bardzo ciekawie opowiadał o tajemnicach kopalni, pracy górników oraz o ukrytych w solnym królestwie skarbach. Spacer po podziemnej trasie w kopalni soli w Wieliczce dostarczył nam sporo pięknych wrażeń i długo pozostanie w naszej pamięci. Kolejnym etapem podróży był posiłek w restauracji McDonald’s. Wycieczka dostarczyła nam wiele radości, dużo wrażeń i wiedzy. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie wycieczki.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie wycieczki do Opola dla uczniów klas IV-VII. W Opolu nasi uczniowie zwiedzili min. Muzeum Polskiej Piosenki, Skansen Wsi Opolskiej, Amfiteatr, Katedrę Podwyższenia św. Krzyża, Rynek, Ratusz, Promenadę Gwiazd.
Dotyczy: wyjazdów kolonijnych w 2018 roku
![]() |
Informuje się, że niezależnie od turnusu śródrocznego do Łeby, Fundacja może zabrać dalsze 5 dzieci z Żyglina na wakacyjny turnus do Łeby (OKW MAGNAT ul. Zawiszy czarnego 19). w okresie 23.06 – 06.07.2018 r. oraz pojedyncze dzieci w okresie 07 – 20.07.2018 r. Turnus pierwszy wyjeżdża z Miasteczka Śl. (plac przy b. gimnazjum) a ten drugi już z Tarnowskich Gór z dworca MZKP.. W ośrodku tym na udanych turnusach przebywały dzieci z Żyglina.
Koszt odpłatności rodzica za turnusy wakacyjne jest wyższy niż śródrocznego i wynosi 950 zł/dziecko. Zapisy w Szkole – tj. SP-2 do 10 maja br. (w tym zaliczka 250 zł).
Na turnusy wakacyjne mogą wyjechać tylko te dzieci, które w br. nie wyjeżdżają poprzez Fundację na turnusy śródroczne. Podobnie jak przy innych wyjazdach obowiązuje ważne badanie na ołów (wykonane w ostatnich latach). Wyjazd na podstawie standardowej karty MEN podpisanej przez rodzica, higienistkę i lekarza POZ. W górnym rogu karty wpisujemy nr pesel.
Poniżej podaje się zakres świadczeń.
1 Zakwaterowanie i wyżywienie w OW „Magnat-I” (Kat.I) uczestników turnusu oraz kadry (3 posiłki główne + podwieczorek) oraz suchy prowiant na powrót.
2 Opieka lekarsko – pielęgniarska (stała pielęgniarka oraz lekarz na wezwanie), bezpłatne leki na wypadek nagłego zachorowania dzieci. Inhalacje solankowe lub inne dla dzieci posiadających wskazanie lekarskie, gimnastyka korekcyjna. Opieka fachowej kadry nauczycielskiej.
3. Kąpiele w morzu pod opieka ratownika oraz zajęcia rekreacyjno – sportowe na basenie krytym w ośrodku ( w tym opieka ratownika).
4. Wycieczka autokarowa do Trójmiasta (program trasy do uzgodnienia).
5. Wycieczka piesza do Parku Jurajskiego: ścieżka edukacyjna i mini-zoo.
6. Wycieczka na ruchome wydmy, w tym tzw. kolejka bajkowa oraz z rejs statkiem (tramwajem wodnym) po Jeziorze Łebskim.
7. Wycieczka piesza do stadniny koni w Nowęcinie, ognisko z pieczeniem kiełbasy, przejazd bryczką.
8. Korzystanie z boisk sportowych (w tym Orlik) i placów zabaw przy ośrodku, zaplecza ośrodka, świetlicy, sali rehabilitacyjnej, sprzętu RTV, itd.
9. Bogaty program imprez plenerowych, dyskotek, neptunalia, karaoke. sprzęt sportowy, artykuły plastyczne, nagrody dla uczestników konkursów.
10. Dodatkowe środki na animacje turnusu 30 zł/dziecko.
11. Dodatkowe ubezpieczenie NW uczestników turnusu.
12. Przewóz na turnus i powrót do domu autokarem klasy Lux (z WC i video).
13. Udział w niedzielnych mszach św.
14. Na okres przewozu i pobytu zdrowotnego, dzieci korzystają z ubezpieczenia NW - szkolnego. Niezależnie od tego dzieci korzystają z ubezpieczenia NW firmy przewozowej oraz dodatkowej polisy zleceniobiorcy. Badanie autokarów i kierowców przez Policję przed wyjazdem dzieci (w tym powrót).
W przedmiocie turnusów kolonijnych osobą koordynująca jest Pani Ola Bogus z SP-1.
Najserdeczniej pozdrawiam
Mieczysław Dumieński
Prezes Fundacji
![]() |
RODZICE DZIECI SZKOLNYCH
w Miasteczku Śląskim
O G Ł O S Z E N I E
.
Informujemy, że w końcu kwietnia br. zostaną przeprowadzone w szkołach powszechne badania dzieci i młodzieży w zakresie narażenia na ołów. Równolegle obok ołowiu zostanie oznaczona morfologia krwi, która stanowi bardzo ważny parametr ogólno zdrowotny.
Zgodnie z wieloletnim programem obejmą one dzieci w wieku 8, 10, 12, 14 lat (klasa 1, 3, 5 oraz 7 szkoły podstawowej), a także młodzież gimnazjalna w wieku 16 lat (klass 3). Badanie to jest powszechne tj. badane będą wszystkie dzieci (młodzież) w wytypowanych rocznikach oraz dobrowolne tj. wykonywane za pisemną zgodą rodzica (na listach w szkole lub specjalnych drukach Centralnego Laboratorium …). Badanie to zostanie sfinansowane ze środków Urzędu Miejskiego oraz Fundacji.
UWAGA. Nie podlegają temu badaniu dzieci, które uczestniczą w odrębnym programie naukowym realizowanym pod nadzorem prof. dr hab. n. med. Sławomira Kasperczyka.
Odmowa rodzica na to badanie w praktyce wyklucza pomoc Fundacji realizowaną ze środków publicznych, zwłaszcza WFOŚ i GW Środki na zadania profilaktyki zdrowotnej dzieci zdobywamy z racji występowania podwyższonego narażenia od metali ciężkich, co określone jest jedynie poprzez te badania. Wykonane w ostatnich latach dla tego obszaru badania potwierdzają duże zmiany, zwłaszcza w kierunku poprawy co widoczne jest w grupie dzieci starszych oraz u dzieci w gminach sąsiednich. Natomiast sytuacja w grupie młodszych dzieci nadal pozostaje bez większych zmian.
Przy okazji informuje się, że dzieci młodsze badane są sukcesywnie przez cały rok w tutejszej poradni pediatrycznej (w tym połączenie badania z tzw. bilansami).
Bardzo prosimy wszystkich rodziców o wyrażenie pisemnych zgód i należyte współdziałanie w wykonaniu tego badania. Pobór krwi nastąpi w ustalone dni w macierzystych placówkach szkolnych.
W ramach profilaktyki wszystkie badane dzieci otrzymają wysokiej klasy osłonowy specyfik witaminowo - mineralny Centrum-Junior, natomiast dla najstarszych roczników (14 i 16 – latki) rozważamy zastosowanie innego specyfiku z grupy Vibovit. Wydanie tych specyfików dla dzieci młodszych klas szkoły podstawowej, nastąpi bezpośrednio do rodzica. Jest to spowodowane jego atrakcyjnością, dlatego ich spożycie przez młodsze dzieci wymaga nadzoru rodzica.
Z ramienia Fundacji osobą koordynującą to badanie jest higienistka Pani mgr Ewa Koczyba oraz Dyrektorzy tutejszych szkół.
Proszę o współdziałanie.
Mieczysław Dumieński
Prezes Fundacji
„ Zgasłaś nam jak świecy płomyk
Bez buntu, bez słowa skargi, bezbronna.
Samotna w tej ostatniej drodze.
I tylko smutek bolesny i pamięć żywa
O Tobie w nas pozostanie,
bo zawsze myślami będziemy przy Tobie.”
Z wielkim żalem żegnamy uczennicę klasy pierwszej Beatkę Drosdek. Beatka była przepiękną wróżką, która nie tylko w czasie balu czarowała swoim uśmiechem, radością, prostotą swojego dziecięcego serduszka. Taka była na co dzień. Pamiętajmy o Beatce w modlitwie. Ona zapewne jest już w Niebie i do nas się uśmiecha.
22 marca odbył się u nas w szkole koncert akordeonowy. Duet w składzie pan Zbigniew Sobieraj oraz Kazimierz Barasiński z humorem zaprezentował nam przeboje muzyki klasycznej z elementami ilustracyjnymi, polskie tańce ludowe, muzykę taneczną oraz wiele ciekawych utworów z repertuaru zespołu. W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z budową i sposobem gry na akordeonie. Chętni mogli również spróbować swoich sił i podjąć się gry na instrumencie(z niewielką pomocą). Muzycy, podczas występu stworzyli miłą atmosferę i zadbali o bezpośredni kontakt z odbiorcami. Spotkanie to było pełne śmiechu i dobrej zabawy.
W dniach 26-28 marca 2018r. odbędą się rekolekcje szkolne, których plan wygląda następująco:
Klasy: I, IIIa, IIIb
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
8:30 – zbiórka w szkole (w swoich klasach) 8:45 – wyjście do Kościoła 9:00-10:00 – rekolekcje w Kościele 10:10 – 11:00 –film „Opowieści biblijne” 11:00 - obiad |
8:30 – zbiórka w szkole (w swoich klasach), wprowadzenie w temat dnia, piosenki religijne, droga krzyżowa w szkole 9:30 – wyjazd 12:00-12:45 – rekolekcje w Kościele
|
8:30 – zbiórka w szkole (w swoich klasach) 8:45 – wyjście do Kościoła 9:00-10:00 – rekolekcje w Kościele 10:10 – 11:00 – kalambury 11:00 - obiad |
Klasy: IV-VII
Poniedziałek |
Wtorek |
Środa |
8:30 – zbiórka w szkole (w swoich klasach) 8:45 – wyjście do Kościoła 9:00-10:00 – rekolekcje w Kościele 10:10 – 11:00 –film „Oskar i Pani Róża” – cz.1 11:00 - obiad |
8:30 – zbiórka w szkole (w swoich klasach) 8:45 – wyjście do Kościoła 9:00-10:00 – rekolekcje w Kościele 10:10 – 10:40 – kalambury 10:40 - wyjazd |
8:30 – zbiórka w szkole (w swoich klasach) 8:45 – wyjście do Kościoła 9:00-10:00 – rekolekcje w Kościele 10:10 – 11:00 – film „Oskar i Pani Róża” – cz.2 11:00 - obiad |
W tych dniach świetlica szkolna pracuje bez zmian.
Śródroczny wyjazd profilaktyczno-zdrowotny do Łeby w dniach 11.05. -24.05. br.organizuje Fundacja na Rzecz Dzieci Miasteczko Śląskie. Wykonawcą turnusu jest firma BUT-Kramex. Odpłatność za turnus ostatecznie wynosi 680 złotych. W cenie: zakwaterowanie uczestników w DW Magnat, wyżywienie(3 posiłki główne + podwieczorek oraz suchy prowiant na powrót), całodniowa wycieczka autokarowa doTrójmiasta, wycieczki piesze z atrakcjami( przejażdżka bryczką, rejs statkiem(tramwajem wodnym), ognisko z pieczeniem kiełbasek) opieka lekarsko-pielęgniarska, regularne zajęcia rekreacyjno-sportowe na basenie krytym pod opieką ratownika, dodatkowe ubezpieczenie NW. Płatności prosimy dokonywać w sekretariacie szkoły do 16 kwietnia.
Zapraszamy
do naszej szkoły
Do klasy pierwszej w roku szkolnym 2018/2019 przyjmuje się dzieci:
Jeżeli zamierzacie Państwo zapisać dziecko do naszej szkoły to prosimy o pobranie i wypełnienie zgłoszenia w sekretariacie szkoły.
Jezeli zamierzacie Państwo zapisać dziecko poza obwodem szkoły to prosimy wypełnić stosowny wniosek, dostępny w sekretariacie szkoły.
Zapisu dziecka można dokonać w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 w Miasteczku Śląskim ul. Harcerska 5, w godzinach od 7:00 do 15:00 w dniach od 1 marca do 30 marca. Prosimy o zabranie ze sobą numeru PESEL dziecka oraz dowodu osobistego.
|